0 września uczniowie z koła ekologiczno-biologicznego mieli możliwość zapoznania się z fauną i florą stawów oraz rybackim dziedzictwem kulturowym Doliny Karpia, obszarem Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy”
Po dotarciu na miejsce, powitaniu, wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w sprzęt do obserwacji ptaków, czyli lornetki a sami ornitolodzy zabrali ze sobą 2 lunety. Piękna aura umożliwiła nam dokładną obserwację wielu ptaków i roślin. Od razu obserwowaliśmy anomalię przyrodniczą, ponieważ nad naszymi głowami ukazały się piękne kwiatostany kasztanowca, a oczywiste jest, że o tej porze zbieramy kasztany. Mogliśmy podziwiać dostojne czaple białe, ukryte w szuwarach czaple siwe, przepływające gatunki kaczek, perkozy, odpoczywającego kormorana, błotniaka stawowego. Nad głowami oglądaliśmy przelatujące łabędzie nieme, sójkę przelatującą z żołędziami – zapasami na zimę. Mieliśmy również możliwość dojrzeć przez chwilę przelatującego bąka – dużego, przeważnie wędrownego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych, który określany jest mianem budzika.
Na naszej trasie pojawiła się skacząca żaba wodna. Na dłuższą chwilę zatrzymała się w naszym kręgu i mogliśmy ją podziwiać z bliska. Przypuszczalnie pasowało jej nasze towarzystwo
To nie koniec atrakcji, ponieważ podczas odpoczynku mieliśmy okazję zapoznać się z rodziną piesków rasy Leonberger – dużymi, niezwykle mądrymi i przyjacielskimi.
Zajęcia z pewnością były sposobem zdobycia informacji na temat najbliższego regionu, głównie w znaczeniu walorów przyrodniczych. zapraszamy do galerii.
Składamy podziękowania Stowarzyszeniu Doliny Karpia za zaproszenie do udziału w cennej lekcji.
Beata Nowak