MAMO, TATO: NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!

I w tym roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Polance Wielkiej bierze udział w programie edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę!”. Najmłodsi uczniowie dowiadują się dzięki niemu, jakie skutki niesie ze sobą palenie papierosów, e-papierosów, jakie substancje są zawarte w papierosach i jaki mają wpływ na zdrowie palaczy i ich otoczenia, czym jest palenie bierne i „palenie z trzeciej ręki”.

Wszyscy dobrze wiemy, że by cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem powinniśmy dbać o siebie, wysypiać się, stosować zdrową dietę, pamiętać o jej urozmaiceniu i umiarze. Zażywać dużo ruchu, dbać o kondycję fizyczną i dotleniać nasz organizm. Jak? Świeżym powietrzem,  podczas spacerów czy wyjść na podwórko.

Co jednak, jeśli nasze powietrze jest zanieczyszczone? Zatruwają go spaliny samochodowe, dym z kominów lub dym papierosowy? Jak widać, ryzyko zachorowania na poważne choroby, nawet śmiertelne nie jest związane tylko z paleniem papierosów.

Nasi uczniowie z klas I, II, III,  już wiedzą, jak dym papierosowy szkodzi niepalącym i  że narażeni są na niebezpieczeństwo przebywając w towarzystwie palaczy i wdychając dym – takie zjawisko nazywamy biernym paleniem.

Od niedawna mówi się także o „paleniu z trzeciej ręki”. Dochodzi do niego, gdy substancje zawarte w papierosach przez dym osadzają się na ścianach, dywanach, firanach, odzieży, włosach, meblach i innych powierzchniach z którymi wchodzimy w kontakt przez dotyk. Później wszelkie trucizny dostają się o naszego organizmu przenikając np. przez skórę. Dym osadzając się na różnych przedmiotach zalega na nich miesiącami! A może dostać się do naszych mieszkań nawet od sąsiada klatką wentylacyjną…

Na tym nie koniec zagrożeń. „Paleniem z trzeciej ręki” jest także oddychanie powietrzem w pomieszczeniu, w którym się paliło i zalega dym na przedmiotach. Wówczas toksyny wnikają naszymi drogami oddechowymi do organizmu – zwłaszcza podczas wietrzenia tych pomieszczeń lub ich odkurzania! Dodatkowo szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym, mogą wchodzić w reakcje z obecnymi w danym pomieszczeniu związkami i tworzyć kolejne, szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.

Na „palenie z trzeciej ręki” najbardziej są narażone małe dzieci, ponieważ to one mają w zwyczaju uczyć się, dotykając wszystkiego co spotkają na swojej drodze, wkładając różne przedmioty do ust lub bawiąc się na dywanie. Narażone dzieci częściej przechodzą infekcje dróg oddechowych,  ma to także wpływ na niewłaściwy rozwój płuc, zaburzenia odporności i uszkodzenia DNA.

Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że w domu palacza, zagrożenie obecnymi w kurzu substancjami rakotwórczymi przekroczyło normy amerykańskiej EPA względem dzieci do lat 6, co w przeliczeniu dało wynik wzrostu ryzyka zachorowania na raka 1 na 1000.

Poza tym, palenie nie jest już trendy! To coraz bardziej wstydliwy nałóg, pogarszający nasz wygląd i zdrowie, świadczący o ludzkiej słabości, bo z nałogiem ciężko zerwać.

Jest już coraz więcej miast na świecie i jeszcze więcej zapowiada całkowity zakaz palenia na ich terenie. Żaden turysta, ani mieszkańcy nie kupią tam wyrobów tytoniowych, ani nie mogą ich używać. Mandaty za złamanie zakazu są bardzo wysokie. Za 20 lat cała Finlandia ma stać się wolna od dymu tytoniowego. W stanie Kalifornia już obowiązuje zakaz.

Drodzy Państwo! Lepiej nie palić, niż musieć zapamiętać całą listę zakazów gdzie nie wolno palić wyrobów tytoniowych. Przypomnijmy, że za złamanie zakazu w Polsce grozi nawet pięciusetzłotowy mandat. Zakaz obowiązuje w miejscach publicznych, np. na terenie szkół, ośrodków zdrowia, kultury, sportu, przystankach, lokalach gastronomiczno-przemysłowych, miejscach zabaw dzieci i we wszystkich innych pomieszczeniach służących do użytku publicznego.

Nie narażajmy innych. Nie trujmy siebie i swoich rodzin! Pamiętajcie, papierosy, e-papierosy do niczego w życiu nie są nam potrzebne.KONKURS:

KONKURS!

Ogłaszamy konkurs plastyczny  pt. „Papieros to mój wróg. Dość tego palenia!” dla uczniów klas 1-3.

Celem konkursu jest wykształcenie świadomej postawy ochrony własnego zdrowia, uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z palenia tytoniu oraz promowanie zdrowego stylu życia.  

Tematyka prac powinna dotyczyć szeroko pojętej edukacji antytytoniowej. Negatywnego wpływu palenia na nasze życie. Uświadamiania zagrożeń jakie niesie palenie papierosów lub e-papierosów.

Zadaniem uczniów jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 lub A4 dowolną techniką przestrzenną lub płaską.

FOTOGRAFIA UCZNIA ZE SWOJĄ PRACĄ powinna zostać przesłana do 12 czerwca 2020 roku (tj.piątek) na adres mailowy: mar.zyg@int.pl w wiadomości proszę o wpisanie: imienia i nazwiska ucznia oraz klasy.

Ostatni konkurs w tym roku szkolnym! Czekają na Was nagrody!!!

Jednocześnie informujemy, że przesłanie pracy jest równoznaczne ze zgodą rodzica na opublikowanie wizerunku dziecka i jego pracy na szkolnej stronie internetowej.

P. Martyna Zygmunt