WIECZERNICA Z MICKIEWICZEM – ROK 2022 ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO

,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Co to będzie, co to będzie?(…)”

Adam Mickiewicz, Dziady cz. II

W związku z tym, iż 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Z tejże okazji w przeddzień 167 rocznicy śmierci wielkiego wieszcza, Dyrektor oraz poloniści z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Polance Wielkiej zorganizowali w Gminnym Centrum Kultury ,,Wieczernicę z Mickiewiczem”. Wydarzenie było hołdem złożonym twórczości poety oraz okazją przypomnienia jego największych dzieł, ściśle związanych z historią naszego narodu, a dla naszych najstarszych uczniów była to możliwość utrwalenia wiadomości przed egzaminem ósmoklasisty.

Wśród zaproszonych gości był Wójt Gminy Polanka Wielka pan Grzegorz Gałgan, Sekretarz Gminy – pani Urszula Potoczny, członkowie Rady Gminy Polanka Wielka, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polance Wielkiej, Członkinie Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich – Twórczych Kobiet, Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, księża, Grono Pedagogiczne, rodziny naszych aktorów, a także starsi uczniowie naszej szkoły.

Wydarzenie poprowadzili uczniowie, którzy chronologicznie przedstawili dzieje wieszcza i fragmenty jego twórczości, a wśród nich sonet ,,Stepy Akermańskie”,  epopeję narodową czyli ,,Pana Tadeusza”, wiersz o bohaterstwie Emilii Plater ,,Śmierć Pułkownika”. Nie sposób nie  wspomnieć o naszych utalentowanych uczennicach  z klas ósmych: Dagmarze Lasek oraz Emilii Sali, które recytowały najsłynniejsze ballady ,,Lilije” i ,,Romantyczność”. Wydarzenie uświetniła inscenizacja ,,Dziadów” cz. II, dramatu w którym profesjonalnie zagrali uczniowie naszej szkoły. Oddali swą grą ,,ducha epoki”, grozę towarzyszącą dawnemu obrzędowi oraz co najważniejsze – ludową moralność i wierzenia. Na pochwałę zasługuje kreacja Guślarza, w postać tę wcieliła się Dagmara Lasek, po raz kolejny udowadniając swój aktorski talent. Na niezwykle przyjemny, relaksujący nastrój wpłynęły wybrzmiewające z głośników dźwięki skomponowane przez wirtuoza fortepianu – Fryderyka Chopina oraz światło licznych świec, tworzące niezwykły klimat. Surowa sceneria, jesienne suche liście, lampiony, świece, brzozowe krzyże, znakomicie sprawdziła się w ten listopadowy wieczór. Zaś przepiękny portret zacnego wieszcza, namalowany przez nauczycielkę naszej szkoły panią Sabinę Pikułę, prezentujący się tuż przed sceną sprawił, że wizerunek Adama Mickiewicza na długo zapadnie w pamięci każdemu widzowi ,,Wieczernicy z Mickiewiczem”.

Dzień 25 listopada będziemy wspominać jeszcze długo, a za możliwość jego organizacji i współpracę serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Polance Wielkiej panu Krzysztofowi Ziai, a także niezastąpionemu panu Tadeuszowi Lipowskiemu i wszystkim drogim nam uczniom, którzy spędzili z nami intensywny czas przygotowań oraz tak wspaniale zaprezentowali swe sceniczne zdolności.

Agnieszka Bernaś

   Martyna Zygmunt, Magdalena Mikołajko