EKOFESTYN 2024 „Z natury nie marnuję – odpady wykorzystuję!”
29 września na terenie Parku Rekreacyjnego w Polance Wielkiej odbył się Eko – festyn. To kontynuacja organizowanego od wielu lat wydarzenia, a jego cykliczność wpisała się w świadomość mieszkańców. Jest wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, promującym treści ekologiczne i przyrodnicze, artystyczne i integracyjne. Głównym celem jest budowanie pozytywnych wzorców, m.in. w zakresie ograniczania produkcji śmieci.
W tym roku Eko-festyn stanowił część projektu „Z natury nie marnuję – odpady wykorzystuję” – zadania finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Część 2) Fundusz Ekologii. W ramach jego realizacji wszystkie nagrody za udział w konkursach zakupione zostały z tych właśnie środków.
Symbolicznym biletem wstępu na festyn była paczka makulatury, również jako forma konkursu z nagrodami. Kontynuując tradycję zapewniliśmy naszym dzieciom, mieszkańcom
i gościom, możliwość korzystania z zaplanowanych atrakcji bezpłatnie. Przygotowaliśmy konkurs Mody Ekologicznej oparty o ideę „zero waste” z materiałów wtórnych, naturalnych celem ukazania sposobu radzenia sobie z problemem nadmiernego gromadzenia odpadów i zanieczyszczenia środowiska poprzez powtórne, tańsze ich przetworzenie.
W ramach projektu dla zwycięzców przyznaliśmy 15 nagród rzeczowych, a od lokalnej firmy ogrodniczej wręczyliśmy sadzonki roślin.
Wszyscy mieli możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez edukatora z FABRYKI KREATYWNOŚCI – „Bądź Eko uchyl pojemnika wieko, Alternatywny recykling”, czyli w zabawach związanych z nauką segregacji śmieci, rozpoznawania odpadów, eksperymentowania. Działało stoisko plastyczne DIY „ Zaprojektuj własną torbę na zakupy” z wykorzystaniem toreb płóciennych i materiałów dekoracyjnych, by wskazać beneficjentom, że w obecnych czasach, w trosce o środowisko naturalne, zwraca się coraz większą uwagę na konieczność redukcji jednorazowych toreb foliowych. To dało nauczycielom możliwość edukacji i uświadamiania najmłodszych obywateli, jak w realny sposób mogą wpływać na ograniczenie śmieci w najbliższym otoczeniu. Wszystkie dzieci mogły wykonać własne aplikacje na torbach.
Zgodnie z założeniami projektu odbyła się prelekcja przedstawiciela OSP na temat skutków wynikających z palenia śmieci, „Niskiej Emisji”.
Uczniowie ponadto mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy ekologicznej „Ekologicznie znaczy logicznie” w kategorii klas 1-4 i 5-8. Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu „Przejdź na Ty z naturą, przynieś paczkę z makulaturą” i wręczono nagrody.
W czasie trwania pikniku odbyły się różnorodne prezentacje talentów uczniowskich – muzycznych, tanecznych, akrobatyki i baletu. Miał miejsce również pokaz sprzętu OSP, konkurs przedstawicieli Koła Łowieckiego „Czajka”, stoisko degustacyjne przygotowane przez Koło.
Niespodzianką był debiutancki występ formacji muzycznej Phobos założonej przez czterech uczniów z klasy 8b. Jak co roku były dmuchańce, kącik sportowy, urody, loteria fantowa oraz kiermasz roślin i domowych przetworów, a w bufecie każdy mógł zakupić coś smacznego.
Dziękujemy Rodzicom, sponsorom, którzy przekazali upominki, gadżety oraz rośliny. Podziękowania składamy też pracownikom i uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznego Ekofestynu!
Beata Nowak, Katarzyna Filip