ZIELONA SZKOŁA

ZIELONA SZKOŁA

25 marca 2015 roku uczniowie klas IIa, IIb i III wyjechali na Zieloną Szkołę do Soli. Sól to miejscowość górska położona w Beskidzie Żywieckim w pobliżu Rajczy i Zwardonia. Miejscowość odznacza się wybitnymi walorami klimatycznymi ze względu na bogate złoża leczniczych solanek. Jednym z ciekawych zabytków jest drewniana dzwonnica z sygnaturą z poł. XIX w.
Pomimo marcowej pogody , która dopisywała spacerowaliśmy po okolicznych pagórkach oraz jeździliśmy na wycieczki zorganizowane przez Ośrodek TPD, w którym byliśmy kwaterowani.
Pierwsza wycieczka Małą Pętlą Beskidzką pozwoliła nam poznać tradycje ludowe mieszkańców takich miejscowości jak: Koniaków, Istebna. Bardzo zachwyciła nas największa koronkowa serwetka na świecie, umieszczona w Księdze Rekordów Ginesa.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Żywca, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Miejskie oraz uczestniczyliśmy w warsztatach etnograficznych – malowanie ptaszków z drewna. Zachwyceni byliśmy spacerem zabytkowym parkiem w stylu angielskim, z charakterystyczną altana ogrodową zwaną Domkiem Chińskim.
Dużą atrakcja była wizyta w Centrum Nauki „Naukotechnika” w Świnnej koło Żywca. Można tam było zobaczyć interesujące pokazy naukowej doświadczenia, które pomagają lepiej zrozumieć podstawowe zasady nauki i techniki. Poprzez zabawę można było bez dotykania czegokolwiek zapalić w rękach żarówkę, odkryć, że każdy z nas ma dziurawe dłonie, zagrać na rurkach, które nie mają ustnika itp.
Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych konkursach, turniejach sportowych, zabawach z chustą animacyjną, w warsztatach plastycznych.
Tygodniowy pobyt na Zielonej Szkole dostarczył uczniom wiele nowych wrażeń, doświadczeń
i przeżyć. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej strony. Czas minął bardzo szybko
i choć niektórzy może uronili łezkę z tęsknoty za rodzicami, ciężko nam było opuszczać nasze piękne Beskidy.
Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.