WYCIECZKA KLAS VIIB, VIIC NA POGÓRZE CIĘŻKOWICKIE

W dniu 15.09. uczniowie z klasy 7b i 7c wybrali się na wycieczkę na Pogórze Ciężkowickie w ramach programu „Małopolska Olimpiada Frekwencji”. Tego dnia dopisała piękna pogoda i z pewnością dobry humor wszystkich uczestników, czego dowodem był rozśpiewany autokar.

Wycieczka rozpoczęła się przy wejściu do rezerwatu przyrody „Skamieniałe Miasto” a właściwe zwiedzanie od spaceru w pobliże skał – „Ratusz” i „Czarownica”. Przeszliśmy do nich wiszącą kładką ponad drogą. Czarownica” to wizytówka Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Podobno niegdyś spotykały się w tym miejscu czarownice i wiedźmy z okolicy. Obok niej znajduje się skała „Ratusz” mająca kształt ambony. Następnie przeszliśmy w pobliże skały „Grunwald”. Dawniej skała nosiła nazwę „Piekło”. Jest to nazwa ludowego pochodzenia, związana z legendą, według której raz w roku w skale otwiera się szczelina wiodąca do groty ze skarbami widocznymi przez szczelinę. Było wielu śmiałków, którzy chcieli te skarby zdobyć. Żaden z nich jednak nie wrócił, bowiem skała zamykała się za nimi, kiedy wchodzili do groty. Tutaj rozpoczęły się zadania ? – uczniowie w grupach klasowych wyjaśniali, w oparciu o internetowe źródła, pojęcia geologiczne. Następnie z tego miejsca udaliśmy się na teren rezerwatu, w którym także znajdują się fantastyczne, oryginalne formy skałkowe zbudowane z piaskowców i zlepieńców o ciekawych nazwach, m.in. Warownie, Orzeł, Borsuk, Piramidy, Pustelnia, Baszta Paderewskiego, Grzyb i Skałkę z krzyżem. Ze skałami związanych jest wiele legend, które opowiedział nam przewodnik. Po opuszczeniu rezerwatu przeszliśmy na teren parku zdrojowego, a następnie udaliśmy się na poczęstunek.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowy, polityka.

Jest to jedyna zachowana w świecie posiadłość, w której mieszkał i tworzył. Wewnątrz obejrzeliśmy pamiątki związane z Patronem miejsca, które przybliżają jego publiczne i prywatne życie.

Ostatnim etapem wycieczki były warsztaty w oparciu o polecenia przewodnika a na podstawie zdobytych wiadomości w trakcie wycieczki.

To był piękny i ciepły wrześniowy dzień a wycieczka bardzo udana i wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Opiekunowie wycieczki: B. Nowak, K. Krawczyk, K. Filip i B. Borowczyk