ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA – „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI”

Dzień 21 marca większości kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jednak jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa –  Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.

Ta data nie jest przypadkowa – nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Z uwagi na fakt, iż symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary” będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa ogłaszamy, jako wyraz solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa dla klas I – VIII – konkurs plastyczny ph. „W ŚWIECIE KOLOROWYCH SKARPETEK”.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, która ma przedstawiać:

  • klasy I – III – kolorową, wzorzystą skarpetę według własnego  kreatywnego pomysłu,
  • klasy IV – VIII – „Skarpetkowe chromosomaki”, czyli stworki wykonane ze skarpetki według własnego pomysłu.

Prace należy składać do wychowawców swoich klas w terminie do 20 marca.

Zachęcamy również wszystkich uczniów  do założenia, tym razem w dzień poprzedzający ogólnoświatową akcję – dnia 20 marca, z uwagi na wyjazd klas I – VIII 21 marca do kina – KOLOROWYCH SKARPET „NIE DO PARY”

Niech kolorowe skarpety będą wyrazem naszej radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Pedagodzy specjalni: Anna Węgrzyn – Gąska, Klaudia Lekka, Beata Borowczyk, SU