Wrzesień 2013

Wrzesień 2013

września nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Na początku uczniowie klas piątych pod kierunkiem p. B. Nowak, p. R. Paluchowskiej oraz p. A. Jarzyna przedstawili część artystyczno – muzyczną. Na początku uczczono rocznicę wybuchu II wojny światowej, a następnie pożegnano wakacje i radośnie przywitano nowy rok szkolny. Następnie pani dyrektor Urszula Babińska przywitała wszystkich gości i rodziców oraz przedstawiła absolwentów klas pierwszych i ich wychowawczynie .

Migawki z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014

Upamiętnienie 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej ...
Upamiętnienie 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej …
Powitanie rodziców, uczniów i gości:-)
Powitanie rodziców, uczniów i gości:-)
Nasi najmłodsi z rodzicami :-)
Nasi najmłodsi z rodzicami 🙂

W klasie Va uroczyście świętowaliśmy Dzień Chłopaka.

Na początku miało miejsce składanie życzeń i wręczanie prezentów.

Następnie odbywały się zabawy i quizy tematyczne,

w trakcie których chłopcy walczyli o medale:

„Mister  klasy Va”,
„Najodważniejszy w klasieVa”,
„Najmądrzejszy w klasieVa”,
„Najzaradniejszy w klasie Va”,
„Najmilszy w kl. Va”.
Wszyscy świetnie się bawili:-))

Przykro nam tylko, że lekcja tak szybko minęła 🙁

Każdy z nas chciał być pierwszy….. :)
Każdy z nas chciał być pierwszy….. 🙂
 Liczę na swoją faworytkę ;-)
Liczę na swoją faworytkę 😉
Kuchnia, zakupy, wakacje to dziedziny, które mamy w jednym paluszku!!!!!!
Kuchnia, zakupy, wakacje to dziedziny, które mamy w jednym paluszku!!!!!!
Pamiątkowe zdjęcie ze zwycięzcami ;-)
Pamiątkowe zdjęcie ze zwycięzcami 😉

13 i 14 września grupa uczniów naszej szkoły z klas IV, V ,VI  wraz z panią dyrektor, oraz nauczycielami wzięło udział w wymianie polsko – słowackiej, zorganizowanej przez szkołę w gminie Stranavy.   W trakcie pobytu uczniowie nie tylko mieli okazję zwiedzić szkołę i pobliskie okolice, ale szczególnie pobliskie zbytki. Mieli również okazję do doskonalenia swoich umiejętności językowych i komunikacyjnych, ponieważ mogli porozmawiać z kolegami i koleżankami w języku angielskim. Najwięcej przyjemności nasi uczniowie czerpali jednak z nauki języka „swoich słowackich sąsiadów”.

Pierwszego dnia naszego pobytu odbyły się rozgrywki sportowe, natomiast w drugim dniu mieliśmy okazję zwiedzenia Muzeum Wsi w miejscowości Martin,  które jest największą na Słowacji ekspozycją etnograficzną urządzoną w plenerze. Ponadto odwiedziliśmy zrekonstruowany w dużym stopniu zamek w miejscowości Strečno.  Niektórzy z naszych uczniów mogli być bezpośrednio trenerami w pokazie ptaków drapieżnych. Przyznajemy, że to niebywałe wydarzenie! Po powrocie  z wycieczki podziwialiśmy występy artystyczne, odbywające się na tutejszym rynku. Późnym popołudniem pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną. Wróciliśmy z wycieczki bardzo zadowoleni. Okazało się, że nasi sąsiedzi Słowacy są bardzo życzliwi i gościnni, a co najważniejsze, możemy się z nimi łatwo porozumieć oraz nawiązać przyjacielskie kontakty.

19 i 20 września nasi przyjaciele ze Słowacji wraz z opiekunami zawitali gościnnie w naszej szkole. W trakcie ich wizyty odbyły się rozgrywki sportowe wśród dziewcząt i chłopców. Drugiego dnia nasi goście zwiedzili zabytkowy pałac oraz kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja. Następnie udali się do Krakowa, by zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu.

Nasi uczniowie na dowód wizyty u naszych słowackich sąsiadów, wykonali prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym.

Beata Nowak, Katarzyna Filip

Zgodnie z tradycją naszej szkoły 29 września na terenie Parku Rekreacyjnego w Polance Wielkiej odbył się Eko-festyn dla uczniów Szkoły Podstawowej i ich rodzin. Oczywiście biletem wstępu były paczki z surowcami wtórnymi – makulaturą, butelkami typu PET lub puszkami aluminiowymi.

Festyn rozpoczęła dyrektor Urszula Babińska, która przywitała przybyłych gości i przedstawiła program imprezy. W dalszej części odbyły się występy artystyczne w wykonaniu naszych uczniów, a przygotowane pod kierunkiem nauczycieli. Gwoździem programu był pokaz mody ekologicznej wykonanej z surowców wtórnych. Ponadto goście mogli obejrzeć parodię bajki „Śpiąca królewna” z tomiku „Bajeczki dla pokręconych” oraz występy muzyczno – taneczne, których inicjatorami byli sami uczniowie.

W międzyczasie dzieci częstowały się pysznymi klasowymi prażonkami, a wszyscy obecni goście mogli degustować słodkich wypieków.

Duża część pikniku rodzinnego poświęcona była tematyce bezpieczeństwa. Aktorzy z Krakowskiego Impresariatu Artystycznego uczyli dzieci poprzez zabawę bezpiecznych zachowań.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się pokaz sprzętu pożarniczego oraz szybki kurs ratownictwa zaprezentowany przez strażaków OSP w Polance Wielkiej.

Festyn okazał się wielkim sukcesem, dlatego pragniemy podziękować wszystkim gościom, rodzicom i uczestnikom, a w szczególności osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy.

Beata Nowak