Wycieczka do Krakowa

W dniu 12 kwietnia  2014 roku  opiekunowie Szkolnego Klubu Europejskiego wraz uczniami klas IV-VI  udali się na wycieczkę  do Krakowa. Trasa wycieczki obejmowała: Muzeum Historyczne –Podziemia Rynku, ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem, rynek Starego Miasta , Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki oraz Muzeum Narodowe –Dom Jana Matejki.

Na początku naszej wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Historyczne pod Sukiennicami.Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku.

Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury.

Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, klimatyczne kawiarenki. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie MuzeumNarodowego-Dom Jana Matejki gdzie mogliśmy podziwiać dzieła tego najwybitniejszego polskiego malarza oraz różnorodne eksponaty związane z postacią Jana Matejki i jego rodziny. Dziś zbiory Domu Jana Matejki liczą około 6000 eksponatów.

Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie.

                                                                                               Agnieszka Mitera