Maj 2014

Maj 2014

Wycieczka do Warszawy

Dnia 16 maja 2014 r wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Warszawy.

W wyprawie tej brali udział uczniowie klasy szóstych wraz z opiekunami. Towarzyszył nam również przewodnik. W naszą podróż wyruszyliśmy kilka minut po piątej rano a na miejsce dotarliśmy około godziny 10.00.Już podczas podróży mogliśmy podziwiać piękne widoki zza szyby autokaru.Kiedy już dojechaliśmy na miejsce, poszliśmy zwiedzać naszą piękną stolice.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po warszawskiej Starówce. Mogliśmy podziwiać ogromną Kolumnę Zygmunta. Następnie przeszliśmy na Stare Miasto, stoi tam pomnik Syrenki. Potem autokarem przejechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. W czasie tego przejazdu mogliśmy podziwiać Pałac Prezydencki czy Stadion Narodowy.Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki, do którego pojechalismy metrem.Tam wyjechaliśmy na 30 piętro z którego mogliśmy obejrzeć piekną panoramę Warszawy.

I tak po dniu pełnym wrażeń około godziny 18.00 udaliśmy się w drogę powrotną do domu.Wycieczka do Warszawy to naprawdę niesamowite przeżycie. Jest tam wiele ciekawych miejsc wartych obejrzenia.

pani Agnieszka Mitera i pani Adrianna Kolasa


Wycieczka klas pierwszych do Wygiełzowa

Miejscowość Babice w powiecie chrzanowskim koło Krakowa wraz z skansenem tworzą bardzo miły klimat dla zwiedzających. Skansen w Wygiełzowie – Lipowcu prezentuje starą ludową kulturę Krakowiaków zachodnich. 14.05.2014 roku skansen stał się celem wycieczki uczniów klasy Ia,b. Uczniowie pod opieką wychowawczyń p. Józefy Pasko i Alicji Dudziak, oraz Ewy Kaczmarczyk zwiedzali zabytkowy Kościół z Ryczowa z XVI, stare domy chłopskie. Dzieci wzięły udział w warsztatach malowanie na szkle.

Oto krótka historia

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zostało utworzone z dniem 01.01.2007r., na bazie Skansenu i Zamku Lipowiec wydzielonych ze struktur Muzeum w Chrzanowie. Początki parku etnograficznego sięgają 1968r., kiedy to u podnóża góry zamkowej ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować park etnograficzny a wraz z zakończeniem konserwacji Zamku w formie trwałej ruiny i udostępnieniem go dla ruchu turystycznego, z dniem 7 kwietnia 1970 r. powołano przy Muzeum w Chrzanowie oddział „Ruiny Zamku Lipowiec – Park Etnograficzny. Skansen udostępniono do zwiedzania 15 października 1973r.-wówczas były to 3 obiekty. Dziś na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Do zespołu małomiasteczkowego, zlokalizowanego w zachodniej części Parku, należą: dom podcieniowy z Alwerni (1825 r.) w którym znajduje się dziś sklep z pamiątkami, dom o charakterze podmiejskim przeniesiony z Chrzanowa (1804 r.) wyposażony w(1825 r.) w którym znajduje się dziś sklep z pamiątkami, dom o charakterze podmiejskim przeniesiony z Chrzanowa (1804 r.) wyposażony w warsztat garncarski, spichlerz dworski pochodzący z Kościelca (1789 r.) służący jako miejsce wystaw czasowych oraz karczma z Minogi (XIX w.) z regionalną kuchnią. Wśród zabudowań wiejskich wymienić warto między innymi takie obiekty, jak modrzewiowa chałupa sołtysia z Przegini Duchownej (1862 r.), z bogatym wnętrzem wyposażonym w oryginalne sprzęty, dom bogatego chłopa z Przeciszowa (1843 r.) z klasą wiejskiej szkoły i warsztatem wikliniarskim, tworzący zagrodę ze stodołą ośmioboczną i chlewikiem z Kaszowa, malowany dom z Podolsza (1862 r.).

We wschodniej części skansenu znajduje się zagroda w typie okołu, przeniesiona ze Staniątek, pochodząca z 1855 roku. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem pozyskanym wraz z obiektem. Są to m. in. trzy ołtarze w tym ołtarz główny o wystroju barokowym z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego, piękna polichromia z 1930 roku projektu Jerzego Fedkowicza, ucznia Józefa Mehoffera i cenne organy. W obrębie murów stoi dzwonnica z Nowej Góry (1778 r.) a w ich sąsiedztwie budynek plebanii i XVIII wieczne: spichlerz plebański z Tenczynka i stodoła ośmioboczna z Regulic. Obraz wsi nadwiślańskiej uzupełniają: olejarnia z Dąbrowy Szlacheckiej z oryginalnymi stępami i prasą, kuźnia przeniesiona z Liszek i młyn wodny z Sadka z izbą kurną (w fazie wyposażania) pochodzący z końca XIX w.

Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730, zrekonstruowany w latach 2002 – 2006 w wyniku współpracy finansowej Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkich gmin powiatu chrzanowskiego. Obiekt oprócz stałej ekspozycji wnętrz typowego dworu polskiego, pełni także funkcję konferencyjną i koncertową oraz mieści administrację Muzeum W dniu 31 stycznia 2011 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec został wpisany pod pozycją 104 do Państwowego Rejestru Muzeów, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ

„Oda do radości” – hymn Unii Europejskiej (fragment)

O, radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich pól,
Święta, na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi,
Złączy, co rozdzielił los,
Wszyscy ludzie będą braćmi
Tam, gdzie twój przemówi głos.

W tym roku obchodzimy 10 rocznicę przystapienia Polski do Unii Europejskiej.

Z tej okazji uczniowie klas Ia,b pod kierunkiem pani Alicji Dudziak oraz pani Józefy Pasko zabrali nas w podróż po Europie. Nasi mali artyści we wspaniałych kostiumach i charakteryzacji opowiedzieli o obyczajach kilku krajów należących do Unii Europejskiej. Występom towarzyszyła muzyka i tańce pochodzące z różnych krajów.

Po zakończonych występach uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie sprawdzającym ich wiadomości o wybranych krajach Unii Europejskiej. Przedstawiciele poszczególnych klas musieli zmagać się z rozmaitymi zadaniami konkursowymi. Każda klasa zaprezentowała się również w krótkim występie artystycznym.

Uczniowie pokazali się w układach tanecznych lub śpiewali piosenki. Wszystkie drużyny przygotowały się do tego występu znakomicie.

Rywalizacja pomiędzy zespołami klasowymi była ostra i zacięta, ale wszyscy wiemy że zwycięzca może być tylko jeden. I tak na zakończenie konkursu jury ogłosiło wyniki:

I miejsce zajęła klasa VI a

II miejsce zajęła klasa VI c

III miejsce zajęła klasa IVb

pani Agnieszka Mitera i pani Alicja Dudziak