WYJAZD DO TEATRU KLAS IV – VI

WYJAZD DO TEATRU KLAS IV – VI

We wtorek  31 marca uczniowie klas starszych obejrzeli przedstawienie w Teatrze Lalek  Banialuka w Bielsku – Białej. Sztuka nosiła tytuł ,,Wąż” i była wyreżyserowana przez Janusza Ryl – Krystianowskiego.  

Tytułowy bohater, nieszczęśliwy z powodu braku rąk i nóg  Wąż, wędruję po świecie wraz z przyjaciółmi Chomikiem i Gekonem w poszukiwaniu kończyn. W końcowej scenie spotykają Boga, który uświadamia im, że odmienność każdego stworzenia jest czymś wyjątkowym i dobrym.

Ta opowieść ma charakter metaforyczny, uczy wzajemnej tolerancji, akceptacji własnego losu, opowiada o sile przyjaźni. Atutem przedstawienia jest wspaniała gra artystów bielskiej sceny oraz połączenie planu lalkowego z aktorskim. Lalki przedstawiające poszczególne postacie zostały misternie wykonane na bazie instrumentów muzycznych. Uwagę młodego widza mogły zwrócić także ciekawe stroje aktorów stylizowane na okres XX -lecia  międzywojennego  oraz muzyka z tych czasów.

Teatr jest ambitną  i nie zawsze łatwą formą rozrywki, ale  mam nadzieję , że takie wyjazdy  przygotują uczniów do odbioru dzieł nawet o trudniejszej tematyce, a przy okazji nauczą młodego widza poprawnego zachowania w tego typu obiektach.

Aneta Korfel