ZAJĘCIA EDUKACYJNE Z DIETETYKIEM „ZADBAJ O ZDROWIE”

W  dniu 11 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia z panią dietetyk Agnieszką Talik z poradni żywieniowej „Zadbaj o zdrowie”. Program prelekcji przeznaczony był dla klas V – VIII i dotyczył on współczesnych problemów żywieniowych wśród młodzieży. Pani Agnieszka poruszyła ważny temat, mówiła o wpływie cukru  a właściwie jego nadmiernym spożyciu i późniejszych konsekwencjach na ciało młodego człowieka. Uczniowie mogli dowiedzieć się co w ich codziennej diecie można zmienić, co dodać, co wyeliminować, aby ich organizm rozwijał się prawidłowo.

Cukier to nie tylko ten, którego używamy do słodzenia kawy czy herbaty, to także inne substancje dodawane do produktów lub występujące w nich naturalnie. Podawane na etykietach określenie „cukry” obejmuje jednocukry (glukoza, fruktoza) i dwucukry (sacharoza, laktoza), występujące naturalnie w żywności lub dodane do produktów. Określenie „węglowodany” odnosi się do ich form przyswajalnych, tj. np.; skrobi a te są niezbędne dla mózgu i pracy mięśni.

Cukry są nośnikiem łatwo przyswajalnej energii. Nadmierne ich spożycie prowadzi do nadwagi i otyłości, zaburzeń gospodarki lipidowej, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, sprzyja rozwojowi cukrzycy i próchnicy zębów. Dodanie do codziennej diety dodatkowej porcji napoju słodzonego, wnoszącej 150kcal, może spowodować w ciągu roku wzrost masy ciała o 6,75 kg.

Produktami bogatymi w cukry dodane (nie występujące naturalnie w produkcie) są słodycze, słodzone napoje – owocowe, gazowane, energetyzujące, słodzone płatki śniadaniowe, jogurty owocowe, mleczne desery, mleka smakowe, dżemy, marmolady, konfitury. Znacząca ilość naturalnie występujących cukrów zawiera miód i soki owocowe.

Nie powinno się spożywać więcej niż 90 g cukrów dziennie.

Ponadto pani Agnieszka przedstawiła piramidę zdrowego żywienia, z którą można zapoznać się poniżej. Pozdrawiamy i na zdrowie J

  1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
  2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
  5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
  10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.