ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM, CZYLI JAK?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak żywić się zdrowo, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, czym jest zdrowe żywienie. Najogólniej rzecz ujmując, jest to taki sposób odżywiania, który zapewnia zdrowe funkcjonowanie całemu ludzkiemu organizmowi.

Wiele osób rozpoczyna zdrową dietę, gdy dopada je jakaś choroba, która bezpośrednio lub pośrednio związana jest ze sposobem odżywiania. To zdecydowanie słuszna droga, bowiem dowiedziono, że dieta rzeczywiście ma wpływ na bardzo wiele chorób i dolegliwości, nie tylko tych związanych z układem pokarmowym.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że zdrowe żywienie warto wprowadzić już od najmłodszych lat, gdyż taka postawa z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Młodzi ludzie często bagatelizują porady dietetyków, ponieważ wydaje im się, że skoro ich organizmom nic nie dolega, nie ma potrzeby prowadzenia zdrowego trybu życia. To ogromny błąd!

Choć zdrowe żywienie może nam się kojarzyć głównie z długą listą produktów dozwolonych i zakazanych, w rzeczywistości zdrowa dieta związana jest także z wieloma innymi elementami. Bardzo istotna jest między innymi regularność spożywanych posiłków. Najlepiej, jeśli każdego dnia będziemy o tej samej porze jeść śniadanie, obiad oraz kolację. Te trzy posiłki jednak nie wystarczą. Oprócz nich warto także włączyć do swojego planu dnia drugie śniadanie oraz podwieczorek. Pamiętajmy jednak, by się nie przejadać. Dobrze jest spożyć przynajmniej 4-5 posiłków dziennie, ale nie warto się objadać. Lepiej jeść mniej, ale częściej.

Wybierając dietę, pamiętajmy o tym, że nasz organizm, by zdrowo funkcjonować, potrzebuje określonej ilości białek, tłuszczów oraz węglowodanów, a oprócz tego także wielu witamin i mikroelementów.

W ramach tego opisanego powyżej tematu uczniowie klasy 5 przygotowali propozycję zdrowych posiłków. Były to sałatki owocowe – warzywne, kanapki i inne przekąski. Zapraszam do galerii i życzę wirtualnego smacznego.

Jolanta Wieczorek