„NA ŚLĄSKIM SZLAKU TECHNIKI I TRADYCJI”

W dniu 9 listopada uczniowie klasy 5b, 6a oraz siódmej udali się na wycieczkę do kopalni Guido, dziś już nieczynnej kopalni węgla kamiennego, ale udostępnionej do zwiedzania. Została ona założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka – stąd nazwa obiektu a od 1982 r. stanowi kompleks muzealny.

W trakcie zwiedzania płynęliśmy łodziami najdłuższym podziemnym spływem w Europie w Sztolni Królowa Luiza a następnie spacerowaliśmy przez najstarsze węglowe podziemia. Doświadczyliśmy mikroklimatu podziemnej rzeki (90%wilgotności), poczuliśmy chłód jaki tam panuje a także zobaczyliśmy rośliny rosnące w ciemnościach m.in. mchy i paprocie.

Ponadto w strefie Carnall zobaczyliśmy najstarszą maszynę parową w Europie, która działa od ponad 100 lat a także wiele innych urządzeń wykorzystywanych w górnictwie nie tylko do wydobywania węgla ale także do ratowania ludzi podczas wypadków.

Na koniec zrelaksowaliśmy się w okolicznych parkach tematycznych a także zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla, za które pięknie dziękujemy naszej pani Ewie organizatorce wycieczki.

J. Wieczorek, B. Borowczyk