SPOTKANIA Z ,,ŻYWĄ” HISTORIĄ – LEKCJE MUZEALNE

Na przełomie października i listopada klasy V, VI i VII uczestniczyły w wycieczkach edukacyjnych do muzeów w naszym regionie.

          Edukacja historyczna nie zawsze musi odbywać się  w szkolnej ławce, z podręcznikiem w ręce.  Poznawanie  historii ,,na żywo” poprzez kontakt z zabytkami czy eksponatami w muzeum przynosi więcej  korzyści, pobudza wyobraźnię i motywuje do poszerzania własnej wiedzy .

          Jako pierwsza w zajęciach muzealnych uczestniczyła klasa VII, 26 października uczniowie zwiedzali Muzeum Auschwitz – Birkenau. Były to specjalny  projekt przeznaczony  dla młodszych uczniów ,,Auschwitz oczami dzieci”. Najpierw uczniowie  wzięli  udział  w warsztatach ,,Co doprowadziło do Auschwitz?”, a później wspólnie z przewodnikiem zwiedzali teren byłego obozu   w Oświęcimiu i Brzezince.  To szczególne miejsce wywarło na wszystkich niezapomniane  wrażenie, a  zdobyta podczas zajęć wiedza pomoże uczniom w zrozumieniu tematu Holocaustu, który pojawi się w klasie VIII.

          Natomiast klasy V i VI odwiedziły Kraków. Głównym punktem wycieczki klas V było Muzeum Archeologiczne i zajęcia ,,Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”. Chociaż największe emocje i zainteresowanie uczniów wzbudziła ekspozycja poświęcona starożytnemu Egiptowi, gdzie można było zobaczyć prawdziwe mumie.

 Klasy VI natomiast udały się na  Wawel, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztuki renesansu, zwiedzały  także Katedrę Wawelską i wychodziły  na wieżę, by podziwiać Dzwon Zygmunta  i dotknąć jego serca, aby spełnić swoje marzenie .

          Każda z trzech wycieczek miała inny charakter , w Krakowie oprócz celów edukacyjne uczniowie mieli też okazję zintegrować się i  odpocząć od szkolnej codzienności.

A. Korfel